V bylinnom svete rozhodne nepatrí žihľava dvojdomá k rastlinným modelkám. Ba naopak, svojim výzorom a nenápadnými kvetmi príliš nezaujme. Namiesto obdivu sa pred ňou máme vo voľnej prírode skôr na pozore, respektíve pred jej zubatými listami pokrytými chĺpkami, ktoré pri dotyku s pokožkou nepríjemne pália.
V skutočnosti je žihľava často nedocenená, pod páľavou šupkou sa totiž ukrýva viac ako zaujímavý obsah. Jedná sa totiž o vynikajúcu liečivku, pochúťku a zároveň rastlinu s veľkým magickým významom.
Žihľava ako úžasná magická bylina
Na poli mágie je žihľava cenenou rastlinou s mnohými účinkami. Predovšetkým v sebe ukrýva silnú ochrannú moc proti zlým silám. Pre tento účel ju možno použiť na ochranu obydlia rovnako ako pre tvorbu osobného ochranného amuletu. Je možné ju použiť aj ako prísadu do kadidla a všeobecne pri vykurovaní priestorov, ktoré potrebujeme prečistiť, kedy má opäť schopnosť pohlcovať zápornú energiu.
Žihľavu je možné využiť aj pri rôznych iniciačných rituáloch. K tým patrí aj smrť čoby prechod duše zo sveta živých do sveta zomretých. Niet teda divu, že z žihľavových vlákien sa dokonca robili pohrebné rubáša pre nebožtíkov.
Túto bylinku možno vyskúšať aj vtedy, keď má človek tendencie si stavať vzdušné zámky, príliš žije vo svete vlastnej fantázie a má problémy vnímať realitu tak, aká skutočne je. Žihľava dokáže človeka držať pri zemi a predovšetkým mu otvorí oči. Aj keď precitnutie môže byť mnohokrát bolestné, len správne a ničím neskreslené videnie skutočnosti umožňuje vhodné riešenie problémov, s ktorými sa dotyčný musí vo svojom živote vyrovnať.
V neposlednom rade dodáva žihľava odvahu, posilňuje odhodlanie ísť za svojím cieľom a prekonávať prekážky. Je vhodná pre jedincov, ktorí sa cítia slabí a ktorí zápasia s trvalým strachom, ktorý im blokuje naplnenie svojich snov.
Žihľava ako pochúťka v kuchyni
Vňať žihľavy je jedlá a dokonca má vynikajúcu charakteristicky bylinnú chuť. Mnoho ľudí má ale obavu túto rastlinu použiť v kuchyni kvôli jej pálivosti. To je však zbytočné, pretože ju len stačí krátko spariť horúcou vodou, razom o svoju pálivosť príde.
Takto upravená a nasekaná žihľava je vynikajúca do všetkých vaječných pokrmov (chleby obaľované vo vajíčku, omelety, nátierky), možno ju pridávať aj do jarných polievok, zapečených zemiakov a celého radu ďalších pokrmov.
Žihľava ako prírodný liek
Táto liečivka je jednou z vôbec najobľúbenejších bylín používaných pri jarných očistných kúrach. Liečivých vlastností má celý rad, poďme si predstaviť aspoň niektoré z nich.
Žihľava má detoxikačné účinky, kedy prečisťuje krv, podporuje vylučovanie nadbytočnej vody, zbavuje telo toxínov a ďalších nežiaducich látok. Je prospešná pre zdravie obličiek a močových ciest. Možno ju tiež použiť ako skvelý doplnok pri chudnutí. A uvádza sa tiež, že má pozitívne pôsobenie aj pri ekzémoch a ďalších problémoch s pokožkou, pri alergiách a astme, je vhodná pri problémoch so žalúdkom a trávením. Pomáha bojovať s únavou a vyčerpaním.