Pôvod týchto kúzelných záhrad nájdeme v ďalekom Japonsku. Niekedy sa im hovorí tiež japonská záhrada, prípadne suchá záhrada. Ich dôležitým prvkom sú totiž starostlivo poskladané kamene, štrk a prípadne i piesok. Výsledkom je zaujímavý architektonický skvost, ktorý má však oveľa hlbší význam, než len lahodiť ľudskému oku.
Vytvoriť vlastnú zenovú záhradu nie je celkom jednoduché, navyše nie každý má možnosti, čas a v neposlednom rade vhodný pozemok na to, aby niečo podobné vybudoval. Napriek tomu si môže tento malebný kútik dopriať úplne každý, riešením sú totiž takzvané miniatúrne zenové záhradky.
Kochať sa s ňou môžete aj v paneláku
Miniatúrna zenová záhradka je vlastne zmenšenou kópiou tej “skutočnej”. Môže mať iba pár desiatok centimetrov alebo dokonca ešte menej, takže sa mnohokrát pohodlne vojde napríklad na pracovný stôl, okenný parapet alebo napríklad komodu.
Zvyčajne ju tvorí drevená rámová konštrukcia, vo vnútri ktorej je umiestnený piesok či jemný štrk. Existuje celý rad variantov, ktoré sa od seba líšia. Prakticky nikdy ale nechýbajú ozdobné kamene. Súčasťou bývajú aj čajové sviečky, svietniky, postava buddhu, umelé kvety, zmenšeniny pagod, mostov, budov a podobne.
Výsledkom je originálna bytová dekorácia, ktorá oživí interiér a upúta pozornosť.
Skvelý spôsob, ako si oddýchnuť a zbaviť sa stresu
Už sme naznačili, že tieto zenové záhradky nie sú obyčajnou dekoráciou. Rovnako ako v prípade ich veľkých sestier platí, že majú oveľa hlbší význam.
K malej zenovej záhradke dostane jej majiteľ tiež roztomilé drevené hrabličky. Ak je príliš pod psychickým tlakom, potrebuje si na chvíľu oddýchnuť a relaxovať myseľ, môže sa pustiť do aranžovania. Jednoducho skladá jednotlivé prvky záhrady tak, ako ho vedie jeho intuícia. Hrabličky potom slúži na to, aby piesok uhrabal, prípadne na ňom vytvoril geometrické obrazce.
Celý tento proces je nesmierne upokojujúci a je vynikajúcim spôsobom, ako sa zbaviť nadmernej stresovej záťaže. Utváranie vlastnej záhrady zároveň podporuje intuíciu, kreatívne nápady a predstavivosť. Človek si dokonale zhromaždí myšlienky. Často práve pri aranžovaní prichádzajú tie najlepšie pracovné nápady.
Účinný pomocník pri meditácii
Už len samotný pohľad na zenovú záhradku upokojuje dych, stišuje nežiaduce myšlienky a celkovo navodzuje príjemné pocity. Preto možno tieto malé kúsky prírody využiť napríklad pri relaxačných technikách a meditácii.
Celý proces je ešte vhodné podporiť upokojujúcou hudbou, ktorá skvele podporí atmosféru a jedinečné čaro daného okamihu. Pravidelné aranžovanie zenovej záhradky pôsobí ako antistresový prostriedok. Okrem iného zlepší tiež schopnosť koncentrácie, sebaovládania a podporí estetické cítenie.