Zlý sen sa čas od času zdá snáď každému z nás. A mnohí prežili miesto pokojného snívania skutočnú nočnú moru. Ten, kto sa s podobným zážitkom vo svojom živote už niekedy stretol, vám potvrdí, že sa rozhodne nejedná o nič príjemné. Bohužiaľ nie je výnimkou, že niektorí ľudia sa s nočnými morami stretávajú dokonca opakovane. Dobrou správou však je, že existujú spôsoby, ako proti nim bojovať a začať znova pokojne spať.
Nočná mora? Nie je o čo stáť!
Už sme naznačili, že nočná mora nie je nič príjemné, ba naopak. Jedná sa o pomerne hrozný zážitok, hoci sa odohráva iba vo sne. V danú chvíľu sa totiž zdá až príliš skutočný a desivý. Môže mať veľké množstvo podôb – snívajúci sa topí v ľadovej vode, vo vlastnom dome ho prenasleduje strašidelný prízrak, padá voľným pádom z obrovskej výšky k zemi alebo ho napríklad niekto hrdúsi vo vlastnej posteli vankúšom. V každom prípade však ide o zlý sen, pri ktorom sa spiaci človek nezriedka prebudí spotený hrôzou a s desom vpísaným v tvári.
Opakované nočné mory môžu mať dokonca zdravotné následky. Niet divu, že postihnutý začne mať postupom času obavu vôbec zaspať, čo môže vyústiť v nespavosť a následnú únavu a zlú schopnosť koncentrácie. Ojedinelé nie sú ani psychické problémy, úzkosti či dokonca depresie, problémy s vysokým krvným tlakom alebo so srdcom. Aby sa týmto nepríjemnostiam predišlo, vždy je lepšie sa zbaviť zavčas nočných môr raz a navždy.
Príčin vzniku zlých snov je hneď niekoľko
Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu spôsobiť nočné mory, poďme si preto krátko predstaviť aspoň tie, ktoré sú podľa vedcov najčastejšie. Asi neprekvapí, že tieto desivé sny sa začnú zdať zvyčajne vtedy, keď človek prežíva náročné životné obdobie a je permanentne v strese. Zjazvená psychika a jej znížená odolnosť otvára zlým snom pomyselnú bránu. Okrem náporu na ľudskú dušu hrá úlohu aj fyzická námaha, respektíve preťaženosť a stav, keď dlhodobo vynakladáme príliš veľkú fyzickú aktivitu. Pochopiteľne môže nočné mory spustiť tiež nejaký zlý zážitok, ktorý sa skutočne stal – požiar, vlámanie, autonehoda a podobne. Uvádza sa, že príčinou môže byť dokonca konzumácia ťažko stráviteľného jedla neskoro večer, prípadne i nadmerná konzumácia alkoholu.
Vymažte nočnú moru zo svojho života
Najúspešnejším riešením, ako sa raz a navždy zbaviť nočných môr, je vyriešenie ich príčiny. Ide najmä o elimináciu stresu, dostatok odpočinku, relaxačné cvičenia, zmena jedálnička a odstránenie nezdravých pokrmov …
Vyskúšať možno aj pomocníkov z prírody – bylinky. Odporúča sa pitie medovkového čaju, ktorý je výborný pre celkové upokojenie. Skvelou liečivkou je tiež valeriána lekárska, ktorá je považovaná za vynikajúci prostriedok proti nespavosti. Účinná môže byť tiež aromaterapia, zaujímavý efekt má najmä levanduľový éterický olej, kedy možno nakvapkať aj pár kvapiek priamo na vankúš.
Na pomoc je možné vziať aj mágiu, ktorá by sa mala zamerať hlavne na očistu priestoru, kde dotyčný spí. To možno docieliť jednoduchým rituálom so soľou, ktorá má silný očistný charakter a schopnosť pohlcovať negatívnu energiu. Ochranu pred zlými silami, teda aj nočnými morami, má šalvia – nasušené vetvičky rastliny sa môžu zavesiť k stropu nad posteľ, skúsenejší ju môžu použiť do kadidla. Veľmi účinný býva tiež lapač snov, ktorý údajne zachytáva všetky nočné mory. A uchovať pokojný a ničím nerušený spánok pomôže aj ametyst.