Snáď každému sa niekedy v živote sníval sen, ktorý sprevádzal intenzívny pocit, že sa snaží niečo dôležité oznámiť. Sny sa k nám však prihovárajú tajuplnou rečou symbolov a skrytých významov, preto nie je vždy ľahké odhaliť, čo presne sa nám snažia odovzdať. Naučiť sa vykladať si svoje vlastné sny môže úplne každý, postačí trocha šikovnosti, intuície a základné znalosti o výklade snov. Toto umenie následne človeku otvorí pomyselné dvere do úplne inej dimenzie, ukáže mu, ako sa pozerať na svoj život trochu odlišným spôsobom a zároveň mu uľahčí rozhodovanie v každodenných situáciách.
Sny a ich tajomná moc
Čo je to vlastne sen? Ide o zvláštny zážitok, ku ktorému dochádza v priebehu spánku. Predstavuje akúsi zmes spomienok, zážitkov, vnemov či hlasov, ktoré vytvára určité symboly. Tým síce v priebehu spánku úplne jasne rozumieme, ale po prebudení sa nám mnohokrát zdajú zmätené a nezmyselné. Sny sa často priamo týkajú udalostí, ktoré sa nám už stali, a to v nedávnej i vzdialenej minulosti. Do snov každého z nás sa však môžu premietať aj záležitosti, ktoré sa ešte len stanú. Sen je totiž určitou hranicou medzi naším rozumom a intuíciou, vedomím a podvedomím, zrejmou realitou a skrytou skutočnosťou. A práve vďaka tomu je sen mocným nástrojom, ktorý má oveľa hlbší význam, než sa môže na prvý pohľad zdať.
Ako sa naučiť vykladať sny
Sny môžu mať rôzny charakter. Môžu byť príjemné a upokojujúce, radostné a plné pozitívnej energie, strašidelné až desivé, zmyselné a erotické alebo napríklad zvláštne a tajomné. Žiadny z týchto snov sa nikdy nezdá len tak.
Ten, kto sa chce naučiť vykladať sny, by si mal predovšetkým založiť snový denník. Tento denník, ktorým môže byť napríklad obyčajný poznámkový notes, by mal mať vždy pripravený spoločne s ceruzkou na nočnom stolíku alebo kdekoľvek inde vedľa postele. Je to dôležité preto, aby mohol hneď po prebudení svoj sen starostlivo zaznamenať. Pozná to snáď každý, akonáhle sa prebúdzame, cítime ešte jasne dozvuky nášho snívania, ale už čoskoro po prebudení sa sen rozplýva a behom pomerne krátkej chvíle na neho mnohokrát úplne zabudneme.
Súčasťou zápisu by mali byť aj pocity a ďalšie vnemy, ktoré sme vo vzťahu ku snu cítili. Môže ísť o strach, radosť, obavu, úzkosť, smútok. Často sa nám v súvislosti so snom vybaví konkrétna udalosť, miesto, osoba alebo predmet. Aj to je potreba zapísať. Pre lepšie porozumenie je vhodné do denníka pripisovať aj najintenzívnejšie zážitky a emócie, ktoré sme uplynulý deň cítili. Záznam si zaslúži porezanie do prsta, hádka s partnerom alebo napríklad pochvala v práci. To všetko sú totiž okamihy, ktoré sa často zrkadlia do snov, bez toho aby sme si to uvedomovali.
Potom už prichádza na rad samotný výklad. Je pochopiteľne vhodné mať po ruke kvalitný snár. Väčšinu hlavných symbolov, ktoré sa v snoch objavujú, v ňom totiž nájdeme. Ale pozor, nie je dobré sa spoliehať jedine na snár, oveľa väčší význam pri výklade snov máme my sami, respektíve naša intuícia. Každý sen si zaslúži, aby sme sa nad ním zamysleli a sami sa pokúsili odkryť jeho skrytý význam. U prvých snov to bude pravdepodobne pomerne zložité a budeme si pripadať podobne, ako by sme lúštili veľmi ťažký rébus, ale myseľ sa časom vytrénuje a sama nám ponúkne správny význam snov.