Smiech existuje naprieč všetkými národmi a kultúrami sveta. Každá mamička sa nesmierne teší na prvý úsmev svojho bábätka. Moc smiechu je až podivuhodná. Smiech dokáže uvoľniť duševné napätie, zlepšiť náladu, prelomiť bariéry, navodiť lepšiu atmosféru, pomôcť pozitívne v medziľudských vzťahoch a vplyv má dokonca aj na samotné ľudské telo. Pretože smiech okrem iného aj potláča produkciu stresových hormónov, dokáže uvoľniť svalové napätie, má rovnako blahodarný vplyv na obranyschopnosť organizmu a uvádza sa, že dokáže potlačiť bolesť a urýchliť liečbu choroby.
Povaha a charakterové vlastnosti podľa smiechu
Ľudia, ktorí sa často a radi smejú, sú napospol dobrosrdečnej povahy. Mávajú tiež úprimný charakter, nič väčšinou nezatajujú a nemajú problém s tým povedať druhému to, čo si o ňom skutočne myslia. Medzi ich črty patrí priamosť, schopnosť preniesť sa nad každodenné problémy, ale aj inteligencia a celková vnímavosť. Nie sú zlomyseľní ani nijak zákerní. Ak už zaklamú, čo sa stáva veľmi zriedka, radia sa medzi veľmi zlých klamárov.
Tí, ktorí sa ale smejú iba zriedkakedy alebo si ostatní dokonca ani nedokážu vybaviť ich smiech, patria medzi hĺbavých premýšľavých jedincov. Majú zmysel pre detail, sú starostliví a zároveň aj pracovití. Nenechajú nejakú úlohu len tak nedokončenú, je im vlastná veľká výdrž a usilovnosť.
Dokonca aj charakter samotného smiechu má vypovedajúcu schopnosť.
Jemný smiech, ktorý má až takmer nežný nádych označuje človeka, ktorý má čistú dušu, je úprimný, dobrý a ochotný. Tento druh smiechu nie je rozhodne vlastný ľuďom zákerným či dokonca zlým a podlým.
Neovládateľný až kŕčovitý smiech býva často známkou vyčerpania a prepracovanosti. Tento smiech spoznáme ľahko, pretože nepôsobí prirodzene a nevyvoláva v nás radostné pocity.
Smiech, ktorý je nezvyčajný a niekedy je dokonca sprevádzaný kašľom, vypovedá o osobe nie príliš dobrých povahových vlastností. Môže svedčiť o človeku, ktorému nerobí problém občas zaklamať alebo klamať svoje okolie, je mu vlastná vypočítavosť a nehanebnosť. Často máva rád klebety a ohováranie sám roznáša ďalej.
Ten, kto má vo zvyku zatvárať pri smiechu oči, je mladistvej povahy. Veselý, hravý a spontánny. Otvorený pre rôzne dobrodružstvá a nevšedné zážitky, a to všetko bez ohľadu na svoj vek. Pridruženou vlastnosťou býva aj nerozvážnosť. Títo ľudia navyše často povedia niečo, bez toho aby to dopredu premysleli, čím môžu ale niekedy napáchať škodu.
Zakrývanie úst pri smiechu je naopak typickým znakom nedostatočnej sebadôvery a príliš kritického náhľadu na svoju vlastnú osobu. Často je pritom táto prehnaná sebakritickosť úplne zbytočná, pretože títo ľudia bývajú schopní, len si sami málo veria, a to ich negatívne ovplyvňuje v ich výkonnosti.
Pri smiechu sa môžeme stretnúť aj s tým, že niekto zároveň veľmi dvíha aj hlavu, takmer ju zakláňa dozadu. Tento typ smiechu je opakom toho predchádzajúceho, pretože svedčí o príliš veľkom sebavedomí a túžbe po tom byť neustále v centre pozornosti. Títo ľudia síce dokážu pomerne ľahko ostatných upútať, ale je to iba vonkajšia schránka. V skutočnosti totiž nebývajú príliš schopní, aj keď v ich prejavoch všetko svedčí o opaku.