Pesimizmus môžete zjednodušene definovať čoby negatívny životný postoj. Kým optimista vidí napoly naplnenú nádobu ako plnú, pesimista ju vníma ako prázdnu. Sklon k pesimizmu má človek do istej miery daný do vienka už pri narodení, napriek tomu s ním možno bojovať. A tento boj sa rozhodne oplatí, môže totiž dotyčnému úplne zmeniť život – k lepšiemu.
Svoje pocity zrkadlíme späť
Známe príslovie: “Ako sa do lesa volá, tak sa z lesa ozýva”, môžeme aplikovať aj na pesimistický prístup k životu. Možno si to predstaviť tak, že naše emócie sa odrážajú od akéhosi pomyselného zrkadla a putujú k nám späť, a to v nezmenenej podobe. Akonáhle začnú prevažovať záporné pocity, náš život sa dostane do bludného kruhu, kedy sa nám budú opakovane diať samé zlé veci. K negatívnym emóciám patrí napríklad zlosť, rezignácia. My sami si do značnej miery (hoci si to väčšinou neuvedomuje) formujeme svoj životný príbeh svojím prístupom. Ten, kto vidí všetko čierno, nič mu nie je dosť dobré a ničomu neverí, prakticky nikdy nemôže prežiť šťastný život. Jeho pesimizmus totiž spôsobí celý reťazec zlých udalostí. Pesimista neverí, že sa mu niečo podarí rovnako, ako neverí, že ho čaká šťastie. Ale práve viera v lepšie zajtrajšky je tou hnacou silou, ktorá dokáže roztočiť koleso osudu na tú správnu stranu.
Ľudia tiahnu skôr k optimistom
Celkom prirodzene si ľudia vyberajú za svojich priateľov a blízkych skôr optimistických jedincov s chuťou do života, ktorí nepokazia žiadnu zábavu a dokážu sa radovať aj z maličkostí. Niet divu, veď ľudia majú prirodzenú tendenciu emócie preberať. Kým blízkosť optimistov dokáže povzbudiť a zlepšiť náladu, v prípade pesimistov to platí presne naopak. A kto by chcel tráviť čas s niekým, kto vidí všetko čierno.
A podobné je to aj v prípade voľby životného partnera. Len ťažko nám bude oporou niekto, kto nás bude svojim negatívnym životným náhľadom ešte viac utvrdzovať v tom, že je všetko zle. Niet sa preto čomu čudovať, že práve nepoučiteľní pesimisti zostávajú často “na ocot”, prípadne majú ťažkosti si udržať vzťah.
Pesimizmus pôsobí ako blokátor
Negatívny postoj blokuje cestu k šťastnému životu. Zabraňuje plynulému prúdeniu energie v tele. A ak si človek udržiava pesimizmus po dlhú dobu, nešťastie je na svete. Akonáhle sa totiž v tele začnú vytvárať bloky, ktorými nemôže vnútorná energia voľne postupovať, hrozia zdravotné problémy. U pesimistov je bežná väčšia miera stresu, strachu a úzkosti. To ide ruka v ruke s ďalšími neduhmi, môže sa objaviť chronická nespavosť, psychosomatické problémy s trávením, pretrvávajúce bolesti hlavy.
Pesimista je zviazaný svojimi negatívnymi myšlienkami, ktoré mu bránia v posune vpred. Má strach zo zmien, bojí sa riskovať, je blokovaný stále na tom istom mieste. Jeho život sa točí v bludnom kruhu, čo ešte viac umocňuje jeho pesimistický pohľad na celý svet.