Veľká Británia: Stonehenge
Tajuplné megalitické útvary tvorené z obrích kameňov možno nájsť v rôznych kútoch Európy. K tým vôbec najslávnejším a najnavštevovanejším však patrí bezpochyby Stonehenge, ktorý leží na Salisburskej pláni na juhu Veľkej Británie. Ide o dômyselný kamenný komplex, ktorý zahŕňa napríklad veľký kruh s priekopou a valom a ďalšie kamenné bloky, kedy sa na tých zvislých nachádza navyše preklad. Tento megalitický areál vystavali ľudia už v dobe bronzovej pred niekoľkými tisíckami rokov. Zatiaľ sa nepodarilo zistiť, akou technológiou predkovia s týmito veľkými kameňmi manipulovali. Takisto existuje mnoho teórií, k čomu mohol komplex slúžiť, žiadna ale nie je s istotou potvrdená. Často sa hovorí, že išlo o veľký astronomický kalendár, miesto určené na uctievanie božstiev alebo svätyňu mŕtvych predkov.
Mauretánia: Oko Sahary
Oko Sahary nazývané tiež oko Afriky rozhodne nie je miestom, ku ktorému prúdia davy turistov. Ba naopak, nachádza sa na odľahlom mieste v púšti v africkej Mauritánii a dlhú dobu o ňom ľudia nemali ani tušenie. Jedná sa o podivnú kruhovú kamennú štruktúru, ktorá je tak veľká a výrazná, že je dokonca viditeľná z vesmíru! Tento záhadný útvar tvorí hneď niekoľko sústredných kruhov. Vyzerá podobne, ako keď sa po vhodení kamienka do vody urobí na hladine niekoľko sústredných kruhov. Odborníci doteraz presne nepoznajú odpoveď na otázku, či ide o prírodnú záležitosť alebo toto tajuplné dielo vystavali ľudskou rukou naši dávni predkovia.
Peru: Obrazce z planiny Nazca
Zatiaľ čo v prípade Oka Sahary nie je istý pôvod, v prípade tajuplných obrazcov z planiny Nazca je zrejmé, že sa určite nejedná o prírodný úkaz. Jedná sa o niekoľko sto (!) obrazcov, ktoré vyobrazujú postavy, zvieratá a tiež geometrické tvary. To by ešte nebolo nič tak zaujímavého. Oveľa záhadnejšia je skutočnosť, že väčšina týchto výtvorov je viditeľná až z pohľadu z veľkej výšky, napríklad z lietadla. To znamená, že ani ich dávni tvorcovia, indiánsky kmeň Nazca, ich nemohli nikdy uvidieť. Alebo mohli? Mali nejakú možnosť vzniesť sa nahor k nebesiam? Doteraz sa túto záhadu nepodarilo objasniť.
Čína: Pyramídy
Väčšina ľudí pozná predovšetkým staroveké pyramídy v Egypte, ktoré sa radia k jednému zo siedmich divov sveta. Celosvetovo preslávené sú tiež stupňovité pyramídy v Strednej Amerike. Ale len málokto vie, že pyramídy existujú dokonca aj v Číne! A zatiaľ čo tie egyptské a mexické sú už dlho v hľadáčiku archeológov, prebiehajú tu mnohé odborné výskumy, tie čínske ležia trochu bokom záujmu. Vlastne ani Čína nemá príliš záujem o týchto záhadných útvaroch informovať. Dôvody nie sú celkom jasné. Faktom zostáva, že v tejto ľudnatej krajine existujú stovky týchto záhadných stavieb a niektoré z nich sú dokonca ešte väčšie ako tie egyptské, respektíve širšie. Tentoraz však nejde o útvary z kameňa, ale z starostlivo udupanej hliny.
Austrália: Uluru
Tiež Austrália nemá núdzu o záhadné a mystické miesta. Tým najslávnejším je bezpochyby Uluru. Je to obrovský monolit, ktorý je posvätným miestom domorodých Austrálčanov. Tí veria, že práve tu ochraňujú duchovia duše zomrelých. Aj keď výstup až na vrcholovú plošinu nie je zakázaný, domorodci ho rozhodne neodporúčajú a snažia sa od neho turistov všemožne odradiť. Až podozrivo mnoho z tých, ktorí si napriek tomu nedali povedať, dokonca pri ceste na vrchol zomrelo.