Feng Shui alebo vytvorte si harmonický domov

Feng Shui

Pod exotickým názvom Feng Shui sa skrýva tradičná čínska náuka, ktorá sa venuje vzťahu človeka a jeho okolitého prostredia. Venuje sa umeniu dokázať vdýchnuť priestoru, v ktorom sa pohybujeme, určitý poriadok a predovšetkým harmóniu, pocit súladu a súzvuku.

Čo získa ten, kto bude tráviť svoj čas v dome, byte alebo trebárs aj v kancelárii, ktorá je vybudovaná a usporiadaná podľa poznatkov Feng Shui? Rozhodne toho nie je málo. Medzi najcennejšie výsledky patrí pohoda, pokoj, pocit vyrovnanosti a šťastia, dobré medziľudské vzťahy (či už v rodine, alebo medzi spolupracovníkmi), ba dokonca lepšie zdravie.

Feng Shui je zaujímavé a inšpiratívne učenie, ktoré využíva mnohých dávnych poznatkov. Konkrétne čerpá predovšetkým zo znalostí:

  • konceptu jin a jang (dve navzájom sa dopĺňajúce protikladné sily)
  • piatich základných elementov (drevo, oheň, zem, kov a voda)
  • starej čínskej astrológie

Dvanásť pravidiel Feng Shui

1
Najlepšie sa človek cíti v prízemnom dome, ktorý má pôdorys obdĺžnika.

2
Hrany stien, nábytku a iných prvkov v domácnosti by mali byť oblé, pretože ostré hrany zabraňujú plynulému a neprerušenému prúdeniu energie.

3
Domov by nemal byť preplnený vecami, zbytočné sú najmä tie, ktoré ich majiteľ v skutočnosti ani vôbec nepotrebuje a nepoužíva. Tiež nábytku by nemalo byť príliš veľa, dôležité je zachovať dostatok voľného priestoru.

4
Vstup do domova by mal byť najlepšie plynulý, čo dokáže splniť vhodná predsieň.

5
Najviac by sme mali dbať na čistotu miesta, kde vykonávame hygienu, jedná sa teda o kúpeľňu s toaletou. Do tejto miestnosti by sme navyše nemali nikdy nechávať dvere otvorené. Veľké zrkadlo je vhodným prvkom, ktorý sa hodí do kúpeľne a prispeje k tomu, aby sme sa v nej cítili dobre.

6
Spálňa je intímnou zónou, nemala by sa teda nachádzať príliš blízko vonkajšieho vstupu alebo uprostred domova. Naopak, mala by byť situovaná skôr niekde na okraji. Spálňu je tiež vhodné mať vymaľovanú vo svetlých odtieňoch a nemali by tu byť umiestnená zrkadla.

7
Obývacia izba je väčšinou miestnosťou, kde sa ľudia schádzajú a trávia veľa voľného času. Určite by tu nemal byť dominantným bodom televízor, ku ktorému sú nasmerované všetky sedacie plochy.

8
Kuchyňa je naopak priestorom, kde pripravujeme jedlo. Táto miestnosť by nemala byť priechodná, vybavenie kuchyne by malo byť usporiadané systematicky a mali by sme tu dôsledne dbať na čistotu.

9
Domovu prospievajú kvety, obzvlášť sa hodia na parapety okien, do predsiene alebo do zimnej záhrady. Práve zimná záhrada pre nás môže byť relaxačným kútom, v ktorom budeme odpočívať aj čerpať energiu.

10
Ak sa rozhodnete zaobstarať nový bytový doplnok, snažte sa vždy uprednostniť tie kúsky, ktoré sú vyhotovené z prírodných materiálov.

11
Aby ste sa cítili naozaj ako doma, vyvarujte sa holých stien, nebojte sa na ne zavesiť napríklad fotografie rodiny, svojich blízkych alebo navštívených miest, ku ktorým máte hlboký vzťah.

12
Dôležité je z domova pravidelne vynášať odpadky, nehromadiť nefunkčné spotrebiče a opravu rôznych porúch neodkladať. O svoje bývanie je potrebné sa náležite starať a starať.

Pravidiel Feng Shui je ešte oveľa viac. Ale ak skúsite dodržať aj týchto iba dvanásť zásad, potom vám to môže úplne zmeniť atmosféru vášho domova.

Necítite sa doma dobre?
Dôvody môžu byť rôzne a vždy je lepšie sa o tom s niekým ďalším poradiť. Skúsiť môžete napríklad aj vešticu, ktorá dokáže odhaliť skrytú pravdu.

veštice online