Alternatívna medicína zahŕňa veľké množstvo najrôznejších metód a učení, ktoré slúžia na liečenie fyzických neduhov a odstraňovanie rôznych psychických ťažkostí. Od klasickej západnej medicíny sa odlišujú najmä svojim často celistvým prístupom k ľudskému telu a duši, väčšinou tiež využívajú dávnych poznatkov, ktoré sú odovzdávané po dlhej generácie. Niekedy je alternatívnr liečenie takmer filozofickým smerom a predstavuje pomerne zložitý ucelený systém pohľadu na svet a na ľudské zdravie.
Ak by sme mali vymenovať všetky smery alternatívnej medicíny, rozhodne by sme si nevystačili s jediným článkom. V tomto príspevku si však aspoň v stručnosti predstavíme dva pojmy, s ktorými sa už stretol snáď každý z nás, niekto možno dokonca “na vlastnej koži” – sú to akupunktúra a akupresúra. Tieto dve alternatívne liečebné metódy sú totiž preslávené po celom svete a pomerne bežné sú aj u nás. Obe dve vychádzajú zo znalostí tradičnej čínskej medicíny. Čo ale majú spoločné a čím sa od seba naopak líšia?
Akupunktúra
Akupunktúra je prastará liečebná metóda, ktorá využíva poznatky tradičnej čínskej medicíny. Používa sa už po dlhé tisícročia a dokonca už v ďalekom 7. storočí nášho letopočtu sa v Číne stala uznávaným a samostatným lekárskym odvetvím. Postupne sa povedomie o nej šírilo do ostatných kútov sveta, ľudia v Európe sa s ňou prvýkrát mohli zoznámiť v 17. storočí. Vtedy však na našom kontinente a na Slovensku nebola tak známa a bežná ako v súčasnosti.
Podľa akupunktúry sa na ľudskom tele nachádza veľké množstvo miest, ktorých stimuláciou je možné ovplyvniť prúdenie životnej energie, ktorá sa označuje ako čchi. Tieto akupunktúrne body nie sú veľké, najväčší z nich meria jednoduchého pol centimetra, a preto je veľmi dôležité, vedieť ich presne určiť. Dohromady ich existuje približne 700, ale pre bežné liečenie a odstraňovanie najčastejších zdravotných problémov sa najviac používa iba 150 z nich.
Akupunktúra využíva k samotnému liečeniu špeciálne nerezové ihličky, ktoré sa do akupunktúrnych miest zabodávajú. Nie je sa však potreba toho obávať, pretože ich hrot je veľmi ostrý a prienik do tela je pre pacienta väčšinou úplne bezbolestný. Najčastejšie sa možno stretnúť s ich aplikáciou na ušnice, práve tam sa totiž nachádza vôbec najviac týchto bodov.
Akupresúra
Tiež základy akupresúry nájdeme v tradičnej čínskej medicíne. Kým ale akupunktúra používa na obnovenie správneho prúdenia životnej energie kovové ihličky, akupresúra je menej invazívna. Na určené body totiž pôsobí len tlakom. Najčastejšie liečba prebieha jednoduchým stláčaním presne určených miest prstami, prípadne tupými predmetmi.
Boli dokonca vyvinuté aj ďalšie liečebné metódy, ktoré využívajú k náprave fyzických a psychických ťažkostí akupunktúrne body. Zdravie je možné ovplyvniť napríklad tým, že sa na tieto body pôsobí teplom (tzv. Moxovanie), špeciálnymi magnetmi (magnetopunktúra) alebo dokonca cielene miereným svetlom, laserom, prípadne i elektrickým prúdom.